Twoja pierwsza kawa z Presso krok po kroku

2008.08.30 | Krok po kroku, Presso | Maciej
baner pierwsza kawa w presso

Masz przed sobą opakowanie Presso. Otwierasz je i.. co dalej? Można by to opisać tak: “wsyp kawę do filtra i ją ubij, zamontuj filtr w urządzeniu, nalej wody do górnej części i wyciśnij kawę”, ale to by było nudne.. Dlatego poniżej szczegółowy kurs przygotowywania kawy w Presso. Nie przerażaj się ilością kroków, po kilku pierwszych kawach wszystkie czynności wykonuje się automatycznie, a całość trwa dosłownie chwilę.

Z zestawu Presso potrzebujesz: Presso, filtr, naszą miarkę/ubijak, a dodatkowo oczywiście zmieloną kawę, świeżo zagotowaną wodę i filiżanki.

Nabierz kawy do miarki Presso

Nasyp kawy do miarki Presso

Nabierz tyle kawy ile mieści się do miarki Presso (miarka może być z małą górką).

Przesyp kawę z miarki do filtra i ją ubij

Przesyp kawę z miarki do filtra i ją ubij

Rozmiar miarki odpowiada wielkości filtra (miarka idealnie mieści się w filtrze), co ułatwia wsypywanie. Po przesypaniu do filtra kawę należy ubić wkładając miarkę do filtra (napisem Presso do góry) i przyciskając ją kciukami.

Oczyść brzeg filtra

Wykonanie tego punktu nie jest niezbędne, ale zdecydowanie polecane (zapobiega przedostawaniu się kawy do wnętrza urządzenia i ułatwia utrzymanie Presso w czystości). Po prostu podczas wsypywania kawy do filtra palcem wystarczy przejechać po brzegu filtra, żeby usunąć z niego resztki kawy pozostałe przy wsypywaniu i ubijaniu (jeśli znasz sposób, żeby nasypać i ubić kawę i nie zabrudzić przy tym brzegu filtra to podziel się nim w komentarzu - z przyjemnością skorzystamy ;)

Zamontuj filtr w urządzeniu

W dolnej części urządzenia są specjalne otwory pasujące do wypustków na filtrze. Włóż tam filtr i przekręć go do wyraźnego oporu w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara (rączka filtra po zamocowaniu w urządzeniu powinna być do niego mniej więcej prostopadła). Z siłą wkręcania filtra nie ma co przesadzać (im mocniej wkręcisz, tym więcej siły będziesz musiał włożyć w wykręcanie ;) ważne jest, żeby filtr po zamocowaniu nie miał żadnych luzów i był stabilnie umocowany (jeśli po złapaniu za rączkę wkręconego filtra możesz ją bez problemu poruszać w prawo i lewo to znaczy, że jest za lekko wkręcona).

Podstaw filiżankę pod wylot filtra

W dolnej części filtra, jest “dzióbek” przez który będzie wylatywała gorąca kawa, co oczywiste musisz tak podstawić filiżankę, aby dzióbek do niej trafił. Wybór filiżanki pozostawiamy całkowicie Twojej inwencji (nie jesteśmy w tym względzie kawowymi purystami ;).

Wlej gorącą wodę do górnego otworu Presso

Zanim zaczniesz nalewać wodę upewnij się, że rączki urządzenia są maksymalnie opuszczone. Woda, którą zalewasz kawę powinna być świeżo zagotowana. Wlej wodę do wysokości drugiej linii (pod symbolem dwóch filiżanek).

Podnieś rączki maksymalnie do góry

Podczas podnoszenia rączek (stanowczym, aczkolwiek nie za szybkim ruchem), woda będzie przelewała się do dolnej części urządzenia i zacznie powoli “reagować” z kawą. Po maksymalnym uniesieniu rączek odczekaj kilka chwil (np. policz do 10).

Ściśnij rączki Presso

Jednostajnym, wolnym ruchem zacznij opuszczać rączki. W pewnym momencie zaczniesz czuć większy opór (im bardziej zmielona kawa tym opór będzie większy), a z dyszy filtra zacznie wypływać kawa. W ostatniej fazie możesz sobie pomóc łapiąc za ramę urządzenia i przytrzymując ręce w tej pozycji (małe zdjęcie). Cały proces “wyciskania” powinien w idealnych warunkach trwać ok. 20 sek. W zależności od kawy i ilości wody wyciskanie zakończy się charakterystycznym syczeniem i powstaniem piany (co znaczy, że cała woda została przeciśnięta przez kawę) lub po prostu kawa przestanie lecieć (jeśli na końcu wyciskania nie ma piany, to znaczy, że w urządzeniu pozostała woda i wtedy trzeba powtórzyć wyciskanie, co opisałem w punkcie 10). Wyciskanie można również przerwać samodzielnie jeśli uznasz, że uzyskana ilość kawy jest odpowiednia.

Gotowa kawa

Gratuluję! Uzyskałeś podwójne espresso! Co należy z nim zrobić pisać nie będę ;) więc przejdźmy do kroku następnego. ps. jeśli robisz ważne zdjęcia, na którym chcesz pokazać idealną kawę to zgodnie z prawem Murphy’ego crema nigdy Ci nie wyjdzie ;)

Wyciśnij resztkę wody, opróżnij filtr

Jeśli pierwsze wyciskanie nie zakończyło się pojawieniem piany z dyszy filtra, należy ten proces powtórzyć. Podstaw kolejną filiżankę i wyciśnij do niej to co pozostało w Presso (małe zdjęcie), a następnie to wylej. Odgłos syczenia przy opuszczaniu rączek to znak, że w urządzeniu nie ma już wody i możesz bezpiecznie odkręcić filtr. Przepuszczenie całej wody przez kawę jest o tyle ważne, że po wykręceniu filtra nic nam się z Presso nie wyleje (a należy pamiętać, że woda z której przygotowujemy kawę jest gorąca!). Po poprawnej przeprowadzonej ekstrakcji w filtrze powinien zostać twardy, kawowy krążek (widoczny na zdjęciu), który bez problemu można wytrząsnąć do kosza. Czyszczenie Presso ogranicza się do umycia filtra i wytarcia urządzenia z ewentualnych “rozprysków” kawowych powstałych podczas nalewania.


 
 
 

3 Komentarzy do “Twoja pierwsza kawa z Presso krok po kroku”

  1. Blog Presso Polska - o Presso, o kawie » Cappuccino krok po kroku
    19. September 2008 at 19:27 [...] zawsze wychodzi świetnie! Przygotowanie cappuccino jest proste, proces przebiega tak samo jak przy espresso z tym, że kawę wyciska się do ubitego wcześniej spieniaczem [...]
  2. Blog Presso Polska » Filmy z Presso w roli głównej
    3. October 2008 at 23:13 [...] Rączki nie są podnoszone maksymalnie a ilość wody jest większa niż my proponujemy w naszym sposobie na espresso. Dzięki czemu wytwarzane ciśnienie jest [...]
  3. Blog Presso Polska » Jaką kawę mogę przygotować w Presso?
    30. November 2008 at 18:34 [...] Sposób na espresso opisywałem już na blogu we wpisie o tym jak przygotować pierwszą kawę w Presso. [...]

Komentarze