Jaką kawę mogę przygotować w Presso?


Deprecated: Function split() is deprecated in /home/icomedia/domains/blog.presso-polska.pl/public_html/wp-content/plugins/gap/googleanalytics.php on line 379

Deprecated: Function split() is deprecated in /home/icomedia/domains/blog.presso-polska.pl/public_html/wp-content/plugins/gap/googleanalytics.php on line 379

Deprecated: Function split() is deprecated in /home/icomedia/domains/blog.presso-polska.pl/public_html/wp-content/plugins/gap/googleanalytics.php on line 379

Deprecated: Function split() is deprecated in /home/icomedia/domains/blog.presso-polska.pl/public_html/wp-content/plugins/gap/googleanalytics.php on line 379
Jaką kawę mogę przygotować w Presso

Presso robi espresso, to najkrótsza odpowiedź na postawione w tytule wpisu pytanie. No dobrze, ale co z cappuccino? czy ze “zwykłą” kawą? Czy je również mogę przygotować w Presso? Oczywiście, już tłumaczę jak to zrobić.

Bezpośrednio z maszyny (tak jak z każdego ekspresu ciśnieniowego) wychodzi espresso, ale wystarczy odrobina eksperymentowania i bez problemu można uzyskać zwykłą kawę, cappuccino czy każdy inny kawowy smak.

Różne kawy przygotowane w Presso

Od lewej: latte, cappuccino, "zwykła kawa", espresso

Espresso

Espresso to podstawa wszystkich kawowych napoi, taka kawowa esencja, na bazie której można przygotować kolejne wariacje. Espresso jest bardzo aromatyczne i często można usłyszeć opinię, że bardzo "mocne". Jeśli zaczynasz swoją przygodę z kawą to picie espresso może być na początku wyzwaniem, jego smaku trzeba się nauczyć i patrząc po naszych doświadczeniach nie każdemu taki sposób picia kawy odpowiada.

Prawdziwe espresso to ok. 25ml kawowego napoju, wyciśniętego z 7g kawy przez ok. 25 sek. Presso jest urządzeniem przygotowującym podwójne espresso (ok. 50ml). Wyznacznikiem poprawnie przygotowanego espresso jest tzw. crema czyli kawowa pianka o grubości od 2 do 4mm znajdująca się na powierzchni kawy.

Presso robi prawdziwe espresso, do tego urządzenie jest stworzone. W Presso można uzyskać ponad 10Bar ciśnienia co w połączeniu z odpowiednią temperaturą daje efekt w postaci grubej cremy i aromatycznego espresso.

Sposób na espresso opisywałem już na blogu we wpisie o tym jak przygotować pierwszą kawę w Presso.

espresso

Espresso z Presso

Podstaw mała filiżankę do espresso pod Presso i wyciśnij kawę.

"Tradycyjna kawa"

Zanim poznałem Presso kawa to były dla mnie dwie łyżeczki czarnego proszku zalane gorącą wodą. Mocny, czarny, i działający pobudzająco napój. Jeśli jesteś przyzwyczajony do picia takiej kawy to możesz ją nadal przygotowywać z Presso. Na bazie espresso będzie smakowała lepiej (będzie bardziej aromatyczna) i nie będzie miała fusów, a w zależności od tego jakiej kawy użyjesz efekt pobudzający będzie w zakresie od delikatnego pobudzenia do porządnego kawowego "uderzenia".

Taką "dużą" kawę można w Presso przygotować podstawiając filiżankę z gorącą wodę pod Presso i wyciskając espresso. Uzyskany w ten sposób napój kawowy nazywany jest Americano i jeśli dotychczas piłeś zwykłą kawę będzie Ci smakować.

zwykła kawa z Presso

Zwykła kawa (tradycyjna, zalewajka, fusiara, itp.)

Wyciśnij espresso do filiżanki z gorącą wodą, żeby uzyskać "zwykłą kawę".

Cappuccino i Latte

W zestawie z Presso masz specjalny spieniacz, dzięki któremu możesz przygotować pyszny kawowy napój z mleczną pianką. W zależności od ilości mleka w stosunku do cappuccino i objętości kawowej pianki uzyskasz albo cappucino albo latte. Samo rozróżnienie i nazwanie kawowego napoju, który uzyskasz jest tu sprawą drugorzędną, ale gwarantuję, że efekt będzie naprawdę bardzo dobry.

Jeśli nie lubisz zbyt mocnej kawy i/lub jesteś znudzony(a) zwykłą kawą to cappuccino będzie kawą, którą najczęściej będziesz przygotowywał w Presso, bo jest po prostu pyszne!.

Cappuccino jest napojem od którego proponujemy rozpocząć przygodę z Presso. Jego wykonanie jest bardzo proste (zobacz jak przygotować cappuccino krok po kroku i jakie mleko najlepiej nadaje się do cappuccino) a smak przypada do gustu nawet osobom niepijącym kawy.

cappuccino

Cappuccino

Przygotuj espresso z Presso, spień mleko spieniaczem. Wlej spienione mleko do espresso (lub espresso do mleka).

Kawa po Irlandzku, kawa z cardamonem, doppio, kawa ze śmietaną, itp.

Pamiętaj, że mając dobre espresso wykonane z Presso jesteś w stanie przygotować każdy napój kawowy. Traktuj espresso jako bazę i w zależności jak mocną kawę lubisz rozcieńczaj je wodą, dodawaj alkohole, czekoladę, śmietanę, skondensowane mleko itp. Możliwości masz nieograniczone. Jest sporo stron z kawowymi przepisami i KAŻDY z nich jesteś w stanie przygotować przy użyciu Presso. Wyjątkiem są przepisy z kawą rozpuszczalną, ale i tu jesteś w stanie również je wykonać odpowiednio rozcieńczając espresso. Smacznego!

różne kawy z Presso

Różne kawy z Presso

Kawowe wariacje z Presso.

A jaki jest Twój sposób ulubiony napój kawowy? Podziel się w komentarzu.


 
 
 

5 Komentarzy do “Jaką kawę mogę przygotować w Presso?”

 1. Klaudia
  1. December 2008 at 21:32 ja z Presso uwielbiam latte!!! nie zamieniłabym go na żadne inne tzn. z żadnego innego ekspresu po prostu PYCHA!!! :)
 2. JJ
  7. June 2009 at 09:10 Kiedy kolejne wpisy?
 3. Maciej
  8. June 2009 at 10:42 Kolejne wpisy już niedługo, planujemy ożywienie bloga a najbliższych tygodniach.
 4. krzysztof
  31. July 2012 at 12:25 Witam! Polubiłem kawę espresso. W internecie szukałem urządzeń do jej wytworzenia. Trafiłem na Waszą stronę. Zafascynowało mnie Wasze urządzenie. Mam pytanko: Ile Presso kosztuje? Pozdrawiam! Krzysztof
 5. admin
  19. February 2013 at 10:09 Następca Presso, model ROK dostępny od końca 2012 roku kosztuje w sklepach internetowych 699 zł, jest również dostępny w tej samej cenie w sprzedaży sklepowej w Warszawie i Wrocławiu. Pozdrawiam, Również Krzysztof :)

Komentarze