Wykorzystaj biurowy dystrybutor do wody

2008.11.23 | Porady i wskazówki | Maciej
wykorzystaj biurowy dystrybutor

Nieodzowny element biurowego krajobrazu może być przydatnym narzędziem do przygotowywania dobrej kawy. Jeśli Twój dystrybutor ma funkcję podgrzewania wody to przy pomocy dwóch prostych sztuczek możesz go wykorzystać do szybkiego przygotowywania kawy.

Ciągły dostęp do gorącej wody to na pewno największa zaleta posiadania biurowego dystrybutora do przygotowywania kawy. Ograniczeniem jest temperatura wody, którą można w ten sposób uzyskać, ale i na to też są sposoby:

  • dodatkowo podgrzej gorącą wodę z dystrybutora, żeby szybko przygotować kawę
  • wykorzystaj gorącą wodę do rozgrzania Presso

W przypadku dodatkowego podgrzewania wody naszą tajną bronią jest mały czajnik elektryczny o pojemności 0,4l. Mały czajnik turystyczny będzie tu bardziej praktyczny niż standardowe czajniki elektryczne (które mają przeważnie pojemność ok. 1,5l). W zależności od rodzaju kawy, którą przygotowujesz w Presso będziesz potrzebował maksymalnie 200ml wody, a jest akurat minimalna ilość, którą można podgrzać w czajniku turystycznym (w standardowym minimum to ok. 0,5l). Doprowadzanie do wrzenia gorącej wody z dystrybutora trwa w naszym przypadku ok. 30sek.

Mały czajnik turystyczny

Czajnik turystyczny

Nasza tajemna broń przy dodatkowym podgrzewaniu wody z dystrybutora.

Gdy nie masz możliwości dodatkowego podgrzania wody z biurowego dystrybutora to nadal masz szansę na dobrą kawę. Użyj gorącej wody do rozgrzania Presso. Zamontuj filtr w urządzeniu. Wlej gorącą wodę do górnej części Presso i po kilkunastu sekundach wyciśnij ją, tak jakbyś wyciskał kawę. Czynność tą możesz powtórzyć kilka razy. Rozgrzewaniu ekspresu poświęciliśmy oddzielny wpis na naszym blogu. Pamiętaj, że przygotowując kawę z wody bezpośrednio z dystrybutora ekspres musi być naprawdę bardzo mocno rozgrzany.

Biurowy dystrybutor do wody

Biurowy dystrybutor do wody

Masz przy Twoim dystrybutorze czerwony kurek z gorącą wodą? Wykorzystaj go do robienia kawy.

Możesz spróbować robić kawę w Presso wodą bezpośrednio z dystrybutora (w końcu Presso to eksperymentowanie ;), ale osobiście nie polecam tego sposobu. Woda po wlaniu do Presso ulega ochłodzeniu o kilka stopni i przeciętny dystrybutor nie doprowadza wody do wrzenia (producent naszego dystrybutora podaje, że woda gorąca wypływa z niego w temperaturze 95°C), dlatego ciężko uzyskać odpowiednią temperaturę do przygotowania espresso.

Dystrybutor ma również ograniczoną pojemność zbiornika, w którym jest trzymana ciepła woda, kilka kaw pod rząd i temperatura gorącej wody spada (urządzenie nie nadąża z grzaniem na bieżąco). Kawa z wody bezpośrednio z dystrybutora wychodziła czasami bardzo dobra, ale była to raczej loteria niż proces, który dało się powtórzyć (a próbowaliśmy bardzo dużo razy). Dlatego polecamy albo dodatkowe podgrzanie wody, albo dobre rozgrzanie Presso (można dla jeszcze lepszego efektu połączyć te dwie czynności).


 
 
 

Komentarze