Domowe palenie kawy

2014.03.14 | Porady i wskazówki | admin

Zwietrzałe, kawowe mieszanki sklepowe oraz rozpowszechnienie rozpuszczalnej „kawy” spowodowało, że zapomnieliśmy o istocie i rzeczywistym smaku kawy. Prawdziwą perłą wśród kawowych odczuć jest kawa świeżo palona. To właśnie palenie ziaren nadaje jej intensywny aromat i właściwy smak. Czy można uzyskać taką kawę domowymi sposobami? Oczywiście, że tak, co więcej – domowe palenie kawy jest łatwe i warto się o nie pokusić.

Palenie kawy w piekarniku

Jedną z metod domowego palenia ziaren kawy jest wykorzystanie piekarnika. Przepis wygląda następująco:

1. Rozgrzewamy piekarnik do 230-250 st. C (termoobieg).

2. Rozsypujemy równomiernie ziarna kawy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

3. Obserwujemy proces.

Podczas palenia, ziarna kawy wydzielają ciepło (tzw. reakcja egzotermiczna). Wywołuje to charakterystyczne „strzelanie” ziaren – crack. Początkowo odgłos przypomina pękający popcorn, w miarę rozwoju procesu (zazwyczaj po kilku minutach), słychać drugi crack. Jest on znacznie delikatniejszy i przypomina pękającą folię bąbelkową. To odpowiedni moment, by wyjąć ziarna i zakończyć proces palenia.

4. Przesypujemy ziarna do suchego i chłodnego naczynia, by szybko je ostudzić.

Maszynka do popcornu

O ile piekarnik posiada niemal każdy, to już z maszynką do popcornu może być trudniej. Niemniej jednak, jest to drugie urządzenie do palenia kawy w warunkach domowych. Koszt zakupu takiego sprzętu nie przekroczy z pewnością 200zł, a radość z iście prawdziwej kawy będzie bezcenna. Proces palenia jest łatwy, bo urządzenie samo dobiera odpowiednią ilość ziaren, a my tylko uważnie obserwujemy proces i przerywamy w odpowiednim momencie. Jakość tak palonej kawy jest lepsza niż w przypadku piekarnika.

Specjalistyczna palarka do kawy

To chyba najdroższy sposób domowego palenia kawy. Koszt specjalistycznej palarki to ok. 1000zł. Palenie odbywa się w pełni automatycznie, a jego jakość jest całkiem niezła. Jedyną przeszkodą może się tu okazać cena.

Ze zmieleniem i zaparzeniem ziaren, warto odczekać choć jeden dzień od momentu palenia, aby mogły one odgazować (wydzielić dwutlenek węgla). Najlepszy smak osiągają po kilku dniach od procesu palenia (to wciąż świeżo palona kawa).


 
 
 

Komentarze