Sekrety idealnego espresso

2014.04.16 | Espresso, Kawa, Porady i wskazówki | admin

Kawa stała się niemal tak powszechnym produktem w naszych domach, jak chleb. O ile jej popularyzacja jest ogromna, o tyle znajomość prawdziwego jej smaku i świadomość właściwego zaparzania są na miernym poziomie. Potencjalny konsument kawy, zaparza ją wrzątkiem, nie mówiąc już o tym, co zaparza (najczęściej zwietrzałą mieszankę z marketu lub rozpuszczalne coś). A przecież istnieje coś takiego jak espresso… Kto poznał ten smak, właśnie poczuł potrzebę jego wypicia.

W czym tkwi sekret idealnego espresso? Spróbuję opisać to w kilku słowach, by każdy, kto nie zna jeszcze wartości tej małej czarnej, zechciał ją skosztować. Wspomnę tu jeszcze tylko, że espresso jest bazą dla wielu napojów kawowych w kawiarniach.

Klasyczne, włoskie espresso nie ma nic wspólnego z „szatanem” zalewanym zwyczajowo wrzątkiem. Espresso to wyrazisty aromat i smak. Owe cechy są istotą tego niezwykłego napoju (z włoskiego espressivo oznacza właśnie wyrazisty). Kluczem do przyrządzenia prawdziwego espresso jest zachowanie kilku zasad:

• parzenie tylko ze świeżo mielonej kawy,

• używanie ziaren średnio palonych,

• stosowanie około 50 ziaren (ok. 6,5 g kawy) na 1 filiżankę,

• używanie 30 ml wody,

• parzenie w temperaturze ok. 90 stopni C,

• parzenie przy użyciu ciśnienia 9 barów,

• ekstrakcja max. 30 sekund.

Powyższe rady można zebrać w kategorie 4M (włoskie abc espresso): Miscella (odpowiednia mieszanka kawy), Macchina (ekspres, który zadba o wartości takie jak ciśnienie, temperatura), Macinatura (stosowane świeżo zmielonych ziaren), Mano (człowiek, który steruje całym procesem).

Dobrze zaparzone espresso to rzeczywiście „mała czarna”, bo jej ilość nie powinna przekraczać miary 3-4 łyków. W tym właśnie tkwi kolejny sekret espresso – to nie jest kubek gorącej kawy, tylko filiżanka pełna aromatu i wykwintnego smaku. Owa filiżanka to 30 ml naparu prawdziwej kawy, przykryte 5 mm gęstej pianki (cremy). Tu wspomnę o następnym sekrecie dobrego espresso – filiżanka powinna być podgrzana do 40 stopni.

Chyba nikomu nie trzeba mówić, że filiżanka prawdziwego włoskiego espresso nigdy nie zaskoczy „dodatkiem” w stylu pływających fusów. Z kolei kwestia podawania wody do espresso wiąże się z zaleceniem jej wypicia przed degustacją kawy, aby oczyścić kubki smakowe i przygotować je na eksplozję wrażeń.

Oto, cały sekret idealnego espresso. Teraz zostało już tylko przygotować ten wykwintny napój zgodnie z włoską szkołą i cieszyć się smakiem prawdziwej kawy.


 
 
 

Komentarze