Jak degustować kawę?

2014.05.08 | Porady i wskazówki | admin

Różnorodność miejsc i metod upraw oraz stopnia palenia ziaren kawy jest tak ogromna, że trudno odnaleźć tę jedyną – ulubioną kompozycję. Poszukiwania idealnej dla naszych kubków smakowych kawy należy rozpocząć od degustacji. Jak prawidłowo degustować kawę?

Oto kilka ważnych zasad:

Zrezygnuj z dodatków do kawy (mleka, śmietanki, cukru)!

Wszelkie dodatkowe produkty w naszej filiżance zagłuszą prawdziwy smak kawy. Degustacja to poznanie rzeczywistych walorów smakowych kawy, a nie słodkich czy zabielających produktów. Oczywiście po zapoznaniu z właściwościami danej kawy (kwasowość, goryczka, itp.) możemy delektować się nią z ulubionymi dodatkami.

Nie degustuj bezpośrednio po jedzeniu i piciu!

Poszukiwanie smaku kawy nie może być poprzedzone posiłkiem czy wypitym napojem (nie mówiąc już oczywiście o alkoholu). Nasze kubki smakowe są wtedy mało wrażliwe na nowe, subtelne doznania. Nie pomoże także wcześniejsze umycie zębów czy żucie miętowej gumy.

Nie pal!

Dym papierosowy mocno tłumi wszelkie smaki i aromaty. Degustacja po wypalonym papierosie nie ma żadnego sensu.

Przepłucz usta wodą!

Przed degustacją warto przygotować kubki smakowe na nowe doznania. Oczyszczeniu i neutralizacji posmaku w ustach pomoże przepłukanie ich czystą wodą.

Drożny nos

Smaki wyczuwamy w dużej mierze dzięki zmysłowi węchu. Degustacja kawy to poznawanie jej smaku i aromatu. Zatkany, zakatarzony nos nie ułatwi zadania.

Degustuj kawę o odpowiedniej temperaturze!

Zimna kawa jest czymś, co u wielu z nas wywołuje dreszcze niechęci. Kawa, którą poddajemy degustacji powinna mieć 60 stopni C (filiżanka nie parzy w dłonie). Taka temperatura nie poparzy naszego podniebienia, a kubki smakowe będą w stanie wychwycić największą ilość właściwości naparu.

Powyższe wskazówki ułatwią przeprowadzenie właściwej degustacji, a w konsekwencji wybór najodpowiedniejszej dla nas kawy. O gustach się nie dyskutuje, zatem każdy wybór, który zaakceptują nasze kubki smakowe będzie dobry. Najważniejsze, by degustacja przyniosła pożądaną przyjemność z filiżanki małej czarnej.


 
 
 

Jeden komentarz do “Jak degustować kawę?”

  1. Renata
    23. May 2014 at 15:32 Przydatne informacje. Szczególnie ważna dla mnie notka na tema cukru (!) i zabielaczy. Rzeczywiście, można byłoby to zmienić..

Komentarze