Jaką wodę stosować do przygotowania kawy?

2014.05.05 | Porady i wskazówki | admin

Prawdziwi kawomaniacy, w procesie parzenia kawy dbają o każdy szczegół. Zadziwiające, jak wiele elementów tej czynności można wymienić, a każdy z nich odpowiednio dopieścić, by kawa smakowała jak napar wart grzechu. Jeszcze bardziej zdumiewające może wydawać się, jak istotne są jakość i rodzaj wody używanej do przygotowania tego napoju.

Zważywszy na fakt, iż woda jest podstawowym składnikiem naparu kawowego, powinniśmy wiedzieć jaką wodę wybrać, by nasza mała czarna smakowała tak, jak najbardziej lubimy.

Twarda woda – gorzka kawa

Woda, którą chcemy zaparzać naszą kawę powinna być odpowiednio zmiękczona i oczyszczona. W uzyskaniu takiej wody pomagają filtry uzdatniające. W zależności od stopnia twardości wody, należy stosować odpowiednie filtry – z wkładem węglowym, zmiękczającym lub filtr odwróconej osmozy. Twarda woda może powodować gorzki posmak kawy.

Świeżość o poranku

Podstawą dobrej kawy jest świeża woda. Stojąca w ekspresie przez noc woda, nie nadaje się już do użytku. Nalejmy świeżej, by poczuć różnicę w smaku kawy. Doskonała woda nie może także pachnieć, jej zapach musi być neutralny, niewyczuwalny.

Mineralizacja

Idealna woda do kawy musi charakteryzować się niskim poziomem mineralizacji. Wynika to z właściwości soli wapnia i magnezu w wodzie, które w wysokim stężeniu nie pozwalają w pełni uwolnić się smakowym i zapachowym składnikom ziaren kawy. Do parzenia kawy nie nadaje się ani woda mocno zmineralizowana, ani przegotowana.

Właściwe pH

Woda o niskim poziomie kwasowości (pH poniżej 5,5) powoduje gorycz, zaś o wysokim (pH powyżej 7) cierpkość naszej kawy. Kwaskowaty i ziemisty posmak daje także wysoka zawartość w wodzie chloru i jego pochodnych.

Idealne parametry

Niemieckie Stowarzyszenie Importerów i Miłośników Kawy Deutscher Kaffeeverband określiło idealne warunki wody do zaparzania kawy:

• twardość ogólna 7–12° dH,

• twardość węglanowa 3–4° dH,

• pH 6,5–7,5.

Powyższe parametry pozwolą kawie uwolnić swój prawdziwy smak i aromat. Warto zatem, poświęcić chwilę na oczyszczenie i uzdatnienie wody do naszej kawy. Rekompensatą oczekiwania i dłuższego procesu przyrządzania kawy, będzie jej wyrazisty i wspaniały smak.


 
 
 

Jeden komentarz do “Jaką wodę stosować do przygotowania kawy?”

  1. Renata
    23. May 2014 at 15:36 Z wodą dość oczywiste, choć nie wiedziałam, że posmak kawy może się zmieniać w zależności od jej pH.

Komentarze