Kawa i marskość wątroby

2014.08.02 | Znalezione w sieci | admin

Blisko 20 lat temu zaobserwowano związek między spożywaniem kawy a mniejszym ryzykiem chorób wątroby. Badania w tej sferze wciąż są ponawiane, by odkryć, który ze składników kawy wpływa w pożądany sposób na funkcjonowanie wątroby oraz jaka ilość dziennego spożycia kawy jest wskazana.

Dr Woon-Puay z Uniwersytetu w Singapurze kierował długofalowymi badaniami, w których udział wzięło ponad 63 tys. Chińczyków. Przez 15 lat kontrolowano ich stan zdrowia i sposób życia. 114 osób spośród badanych zmarło z powodu marskości wątroby. Naukowcy stwierdzili związek pomiędzy spożywaniem kawy a niższym ryzykiem śmierci wśród chorych na marskość wątroby lub też w przypadku wirusowego zapalenia wątroby.

Kawa jest korzystna dla zdrowia i nie są to już tylko spekulacje. Uznane pismo „Clinical Gastroenterology and Hepatology” opublikowało wyniki analizy kilkunastu badań nad tym zagadnieniem. Badania wykazały, że picie kawy wiąże się z rzadszymi pobytami w szpitalu i mniejszą śmiertelnością u osób z marskością wątroby.

Dlaczego kawa?

Kiedy odkryto wpływ spożywania kawy na zmniejszenie ryzyka zachorowań na marskość wątroby, sądzono powszechnie, że to kofeina jest tym dobroczynnym składnikiem. Badania naukowców z Brooke Army Medical Center w San Antonio (Teksas, USA) wykazały ciekawe wnioski. Wśród 306 pacjentów z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby lub zapaleniem będącym jego konsekwencją przeprowadzono wywiady na temat spożycia produktów z kofeiną (kawa, cola, herbata, czekolada). Okazało się, że pacjenci z najbardziej zaawansowanym zapaleniem wątroby spożywali mniej kawy (36% kofeiny pochodziło z kawy) niż ci, którzy mieli mniej zaawansowane stadium choroby (58% kofeiny pochodziło z kawy). Nie stwierdzono przy tym wpływu kofeiny z innych produktów na stan zdrowia wątroby. Pozwala to snuć domysły, iż to nie kofeina jest zbawiennym (ochronnym) składnikiem w kawie. Podobne wnioski wyciągnięto po badaniach przeprowadzonych na szczurach ze stłuszczeniem wątroby – korzystnie na stan ich wątroby wpływała kawa bezkofeinowa.

Wśród badaczy pojawiają się spekulacje, iż ochronne działanie wobec wątroby mogą mieć składniki kawy odpowiedzialne za jej właściwości przeciwutleniające (tj. za zdolność do neutralizacji wolnych rodników).

Ochronny wpływ kawy na wątrobę został udowodniony i potwierdzony wieloma badaniami. Regularne picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób wątroby, a ostatnie badania wykazały, że ryzyko zachorowania na raka wątroby zmniejsza się nawet o 40 % (Clinical Gastroenterology and Hepatology).


 
 
 

Komentarze