Kopi Luwak

2014.08.18 | Kawa | admin

Kopi to kawa, luwak to zwierz (cyweta – ssak z rodziny łaszowatych). Co wspólnego mają ze sobą oba pojęcia? Tworzą jedną z najdroższych kaw świata. Jak to możliwe?

Proces wytwarzania

Kopi Luwak to kawa, która powstaje w niestandardowy, a niektórzy powiedzą, że w „niesmaczny” sposób. Proces tworzenia tej wyjątkowej kawy jest rzeczywiście kontrowersyjny. Same ziarna kawy są pozyskiwane jak wszystkie inne – z doskonałych upraw kawowca na plantacjach w Indonezji. Spór i niesmak budzi jednak dalsza część procesu wytwarzania. Otóż, najlepsze ziarna kawowca są podawane do jedzenia zwierzętom, a konkretnie luwakom. Te konsumują je, a następnie wydalają. Odchody z kawowymi nasionkami są dokładnie myte, a dalej wydobyte (niemal niezmienione w swojej postaci) ziarna osuszane i prażone. Jaki jest cel takiego zabiegu? W przewodzie pokarmowym cywety, ziarna tracą celulozowe osłonki, lekko fermentują i co najważniejsze tracą gorzki smak. Dzieje się tak, ponieważ w układzie trawiennym luwaka, kawa zostaje poddana działaniu kwasu mlekowego, przez co ma więcej dobrych aldehydów poprawiających smak.

Naprawdę dobra, czy to tylko marketing?

Kopi Luwak jest jedną z najdroższych kaw na świecie. Jej cena za kilogram to nawet 1000 euro. Głównymi smakoszami tego rarytasu są Amerykanie, Kanadyjczycy i Japończycy. Rocznie pozyskiwane jest około 400 kg Kopi Luwak, stąd też wysoka cena produktu. Walory smakowe kawy są zauważalne:

• aksamitny, gęsty napar,

• bogaty, intensywny aromat,

• lekko czekoladowy i karmelowy posmak.

Proces produkcji u jednych budzi odrazę, innym nie przeszkadza, bo wyjątkowy smak i aromat Kopi Luwak oraz myśl o tym, że pijemy jedną z najdroższych kaw świata zwycięża nad poczuciem wstrętu wobec ziaren wydobytych z odchodów zwierzaka.

Podróbki Kopi Luwak

Ekskluzywny Kopi Luwak jest podrabiany, o czym świadczy chociażby ilość sprzedawanego produktu, która przewyższa wielkość zbiorów indonezyjskich. Na rynku można kupić także kawę Luwak afrykańską. Wytrawni smakosze twierdzą jednak, że afrykańska kawa Luwak jest mniej subtelna i znacznie bardziej gorzka. Prawdopodobną przyczyną jest fakt, iż cywety afrykańskie nie są jaroszami, przez co ich okład trawienny inaczej wpływa na ziarna. Istnieje także kawa o bardzo zbliżonych do Kopi Luwak walorach smakowych. To australijska Skybury Extra Fancy z Qeensland. Znawcy smaku kawy twierdzą, iż ma ona bardziej orzechowy posmak, jest lżejsza i zawiera mniej kofeiny. To ciekawa alternatywa dla indonezyjskiej kawy Luwak.


 
 
 

Komentarze